Osvetlitev hodnika mora biti funkcionalna in energijsko učinkovita. Poskrbeti moramo za splošno in orientacijsko osvetlitev. Če želite narediti dober prvi vtis na gosta, morate poskrbeti za ustrezno osvetlitev že na hodniku. Splošna razsvetljava mora priskrbeti dovolj svetlobe, da je hodnik enakomerno osvetljen. Uporaba stenskih svetilk lahko pomaga povečati občutek prostornosti in preglednosti hodnika.
OPTIMALNA OSVETLITEV HODNIKA
Hodnik spada med tako imenovane funkcionalne prostore. Ti zahtevajo drugačno osvetlitev kot klasični bivalni prostori. V hodniku se zadržujemo krajši čas kot na primer v dnevni sobi ali kuhinji. Vprašanje, kako dolgo se prostor uporablja, pa ni edino, ki je zanimivo za izbiro osvetlitve. Pomembna je tudi oblika hodnika: dolg ali kratek, raven ali zavit? Vse to je odločilno za končni načrt osvetlitve.
Razsvetljava v hodniku ima funkcijo povezovanja sosednjih prostorov. Večina sob ima okna in s tem naravno svetlobo, hodnik pa pogosto nima drugega kot umetno osvetlitev. Kljub temu mora biti prehod za oči čim lažji. Vsaka nenadna sprememba kakovosti svetlobe je namreč naporna in utrujajoča za oči. Prijetnejši kot je prehod med posameznimi prostori, prijetneje se boste počutili v svojem domu.
Vhodni prostor stanovanja ali hiše zavzema posebno mesto pri osvetlitvi hodnika. Tu se pričakuje posebna čustvenost: stanovalci naj bi imeli občutek, da se vračajo domov, obiskovalci pa se morajo počutiti dobrodošle. Idealno je, da so vaše luči na hodniku regulirane in omogočajo zatemnitev. Podnevi, ko so sosednji prostori preplavljeni s sončno svetlobo, svetla osvetlitev zagotavlja nežen prehod. To velja še posebej za hodnike, ki nimajo ali imajo le malo naravne svetlobe. Zvečer in ponoči pa šibkejša, zatemnjena svetloba služi za orientacijo.